Sulbiny ul. Bitumiczna 4, Garwolin +48 502 271 110 kontakt@slonecznyparasol.pl

O czym rozmawiać ze starszymi ludźmi?

  • Home
  • O czym rozmawiać ze starszymi ludźmi?

Osoby starsze często zmagają się z wieloma problemami, które związane są nie tylko z pogorszeniem zdrowia, ale też samotnością i zaburzeniami ze strony sprawności fizycznej.  Wielokrotnie zdarza się, że seniorzy popadają w depresję, która spowodowana jest samotnością lub niemożnością pogodzenia się z ograniczeniami, jakie daje podeszły wiek. Rozmowa z seniorem może być bardzo budująca, a przede wszystkim, poprawić samopoczucie osoby starszej. Warto jednak wiedzieć, jakie tematy poruszać, aby taka konwersacja była satysfakcjonująca dla obu stron. Zobaczmy, o czym rozmawiać ze starszymi ludźmi.

Wspomnienia i historia życia

Wiele osób starszych może mieć problemy z zapamiętywaniem wydarzeń aktualnych, jednak pamięć, dotycząca ich przeszłości jest niezachwiana. Co więcej, seniorzy uwielbiają dzielić się swoją historią życia i wspominać czasy, gdy byli młodsi i pełni energii. Warto im na to pozwolić i aktywnie uczestniczyć w rozmowie, pytając o detale i uczucia, jakich doznali w określonej sytuacji. Opowiadanie o przeszłych wydarzeniach daje seniorom wiele radości i satysfakcji, a dla drugiego rozmówcy jest to doskonała okazja na to, aby dowiedzieć się więcej o życiu bliskiego krewnego oraz historii całej rodziny.

Pasja i zainteresowania

Osoby starsze nie są już tak aktywne, jak w młodości, często też znacznie zawęża się ich krąg znajomych. Wciąż jednak mają swoje pasje i zainteresowania, takie jak książki czy ulubione seriale. Jeżeli seniorzy są chętni porozmawiać o swoim hobby czy opowiedzieć fabułę ostatniego odcinka ukochanego serialu, warto ich wysłuchać i wykazać zainteresowanie w danym temacie. Z pewnością taka rozmowa przyniesie starszej osobie sporo radości i sprawi, że z jeszcze większym zaangażowaniem będzie zajmować się ulubionymi aktywnościami.

Prośba o poradę

Osoby starsze lubią czuć się potrzebne. Seniorzy cechują się życiowym doświadczeniem i mądrością, dlatego w wielu sytuacjach mogą udzielać praktycznych, przydatnych porad. Warto pytać osoby starsze o opinie na temat pewnych rzeczy oraz prosić o rady, dotyczące ważnych decyzji życiowych, relacji międzyludzkich czy radzenia sobie z trudnościami. Takie rozmowy dają seniorom poczucie, że ich doświadczenia są wartościowe, mogą więc wpłynąć na poprawę samopoczucia i poczucie własnej wartości.

Jak rozmawiać z osobą zamkniętą?

Należy pamiętać, że nie każdy senior będzie tak samo rozmowny.  Decydując się na rozmowę z osobą starszą, należy zwrócić uwagę na chęć do konwersacji i sprawdzić, czy zadawanie kolejnych pytań nie naruszy ważnych granic i nie zaburzy poczucia prywatności. Rozmówca nie powinien czuć presji, że musi odpowiedzieć na konkretne pytania, dlatego osoby młodsze powinny zwracać się z szacunkiem i cierpliwością, i dać starszej osobie czas oraz przestrzeń na zastanowienie się, czy chce uczestniczyć w rozmowie, czy nie.

W większości przypadków osoba starsza będzie chętna do rozmowy, szczególnie gdy konwersacja dotyczy przeszłości lub pasji seniora. Należy jednak pamiętać, aby dostosować formę pytań do aktualnego nastroju oraz zaangażowania drugiej osoby.